Witaminy dla biegaczy – jakie wybrać?

Jeśli uprawiasz sport, a Twoją ulubioną formą aktywności jest bieganie, zapewne zastanawiasz się czym możesz wspomóc swój organizm, aby prawidłowo funkcjonował, a także mógł się zregenerować po wysiłku fizycznym.

Dobrze dobrana dieta to podstawa, i powinien o niej pamiętać każdy biegacz. Jednak na rynku znajduje się też szeroka gama suplementów dla sportowców, a wśród nich takie, które są specjalnie dedykowane dla biegaczy.

Przede wszystkim produkty te mają dostarczyć organizmowi niezbędnych składników, których w diecie może być niewystarczająca ilość. Dzięki nim może również poprawić się jakość wykonywanego treningu.

Jakie witaminy są najlepsze dla biegacza?

Głównymi witaminami, które powinien suplementować każdy biegacz to witaminy A, E oraz C. Wpływają one na odporność, a także zmniejszają obolałość mięśniową i przyspieszają regenerację po intensywnych treningach. Dodatkowo ochronią przed wolnymi rodnikami, które również przyczyniają się do bólu mięśni.

Podczas biegania jesteśmy narażeni na zanieczyszczenia powietrza, szczególnie jeśli sport uprawiamy w mieście, dlatego też witamina E, będzie szczególnie przydatna, gdyż pomaga pozbywać się z organizmu trujących substancji.

Kolejną witaminą wartą uwagi jest witamina K, która wzmacnia kości.

Ważną dla biegaczy witaminą jest witamina D, przede wszystkim dlatego, że zwiększa ona siłę fizyczną w kończynach.

Bardzo istotna jest również witamina B12, jest ona niezbędna do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego, a ten odpowiedzialny jest m.in. za kontrolę pracy nóg.

Oprócz witamin warto również pamiętać o minerałach, które również mają bardzo dobry wpływ na nasz organizm i są niezbędne, do tego aby funkcjonował on prawidłowo. Biegacz powinien przede wszystkim pamiętać o żelazie, które odpowiada za transport tlenu do komórek i dostarczy organizmowi niezbędnej energii.

Większość oferowanych na rynku suplementów to mieszanki skoncentrowanych witamin, mikroelementów i makroelementów oraz innych przydatnych składników. Podstawą każdego biegacza powinno być również spożywanie dużej dawki owoców i warzyw.

Jedna myśl na temat “Witaminy dla biegaczy – jakie wybrać?

  • 7 listopada 2018 o 14:28
    Permalink

    temat wbrew pozorom bardzo ważny, szczególnie dla sportowców 🙂

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *