Rozgrzewka przed bieganiem

Każdy kierowca samochodu wie, że jeśli chce uniknąć awarii musi umiejętnie eksploatować swój pojazd. Co to oznacza w praktyce?

Przede wszystkim nie należy wkręcać zimnego silnika na zbyt duże obroty, ponieważ nierozgrzany olej ma wtedy gorsze właściwości smarujące. Na dynamiczną jazdę można pozwolić sobie dopiero wtedy, gdy silnik osiągnie pożądaną temperaturę.

Co ciekawe zasada, która jest znana każdemu kierowcy znajduje doskonałe przełożenie na ludzki organizm.

Obecnie coraz więcej osób decyduje się spędzać czas na bieganiu. Niestety część biegaczy wyrusza w trasę bez jakiejkolwiek rozgrzewki. Zachowują się jak samochód z zimnym silnikiem, wkręcanym od rozruchu na wysokie obroty.

Takie zachowanie prędzej czy później musi doprowadzić do kontuzji. Aby jej uniknąć przed podjęciem aktywności fizycznej konieczny jest rozruch. Jak w takim razie powinna wyglądać rozgrzewka przed bieganiem?

Przede wszystkim powinna trać przynajmniej od 7 do 10 minut. Należy przede wszystkim zadbać o rozruszanie stawów biodrowych, kolanowych i skokowych.

To one są najbardziej obciążane podczas biegu, dlatego należy im poświęcić najwięcej czasu. Dobrym pomysłem jest także wykonywanie wymachów ramionami. Pozwoli to rozruszać ścięgna obręczy barkowej.

Przed przystąpieniem do biegu powinno się także zadbać się o rozgrzanie łydek i mięśni pośladkowych. Najprostszym sposobem by to zrobić jest wykonywanie kilkunastu podskoków na jednej nodze. Aby uniknąć kontuzji mięśni ud, warto jeszcze wykonać kilka przysiadów.

Przed rozpoczęciem regularnego treningu biegowego dobrze jest także chwilę potruchtać lub iść szybkim marszem. Pozwoli to płucom przystosować się do przyszłego wysiłku.

Rozgrzewka przed bieganiem nie musi być nudna i długa. Wystarczy poświęcić na nią kilka minut.

Takie przygotowanie organizmu do wysiłku pozwoli nie tylko uniknąć kontuzji, lecz zmniejszy także ryzyko wystąpienia zakwasów.

Stopniowo rozciągane mięśnie i ścięgna nie ulegają nagłym przeciążeniom i mikrourazom, jak ma to miejsce w przypadku biegania bez rozruchu.

Warto pamiętać o rozgrzewce przed każdym treningiem. W końcu wejdzie ona w krew i stanie się jego nieodłącznym elementem.

4 myśli na temat “Rozgrzewka przed bieganiem

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *