Rozciąganie po treningu

Każdy, kto trenuje, wie jak ważna przed rozpoczęciem ćwiczeń, jest rozgrzewka. To ona przygotowuje mięśnie, ścięgna, więzadła i stawy do wzmożonego wysiłku fizycznego.

Jeśli jej nie wykonamy, możemy nabawić się kontuzji. Równie istotne jest również rozciąganie po treningu. Nie każdy o nim pamięta, a powinien.

Co jest zatem tak ważne w rozciąganiu? Wykonujemy je głównie po to, aby zmniejszyć obolałość mięśni i uniknąć kontuzji.

Systematyczne rozciąganie powoduje, że torebki stawowe produkują więcej mazi, a ścięgna, więzadła oraz powięzi stają się bardziej elastyczne i wzmocnione, a dzięki temu umożliwione są mocne ruchy i trening z większymi obciążeniami.

Dodatkowo rozciąganie rozluźnia mięśnie, więc dzięki niemu stajesz się mniej zmęczony i zestresowany.

Jakie są rodzaje rozciągania po treningu?

Rodzaje stretchingu są różne, a jednym z najbardziej popularnych jest rozciąganie statyczne. Jest ono przeznaczone dla osób, które trenują w domu, na świeżym powietrzu bądź na siłowni.

Nie jest dobre dla zawodowych sportowców, którzy np. po stretchingu planują biegać, gdyż wtedy ich mięśnie staną się mniej aktywne, a co za tym idzie, ich czas biegu się wydłuży.

Rozciąganie statyczne opiera się na trzymaniu określonej pozycji przez 20-30 sekund, przez to skutecznie rozciąga się dany mięsień. Podczas stretchingu powinniśmy kłaść szczególny nacisk na rozciągnięcie tych mięśni, które pracowały podczas treningu najintensywniej.

Podstawowymi ćwiczeniami są: przyciąganie kolan leżąc, skłony skośne, koci grzbiet, kołyska, wyciąganie całego ciała z odchyleniem do tyłu bądź w pozycji leżącej.

Oczywiście jest wiele innych ćwiczeń, które możemy dobrać według naszych preferencji. Przede wszystkim rozciąganie nie powinno boleć! Nie wolno także mocno ciągnąć.

Podczas wykonywania stretchingu należy głęboko oddychać, a dodatkowo można wspomóc rozciągany mięsień masażem. Ćwiczenia wykonujemy powolnie, czekamy aż minie napięcie aż do rozluźnienia. Całość powinna trwać około 15 -20 minut.

Najlepiej wykonać od 5 do 8 ćwiczeń, a każde z nich po jednej serii, czyli około 10 powtórzeń, kontynuując ćwiczenia płynnie, od jednego do drugiego.

Rozróżniamy dwa rodzaje stretchingu statycznego: pasywny i aktywny. Pasywny to właśnie ten, który polega na powolnym rozciągnięciu mięśnia i wykonujemy go po treningu, natomiast aktywny stosowany jest głównie przy rozgrzewkach.

Jest to rozciąganie realizowane z siłą ćwiczącego, przykładem mogą być: wykopy nóg lub wymachy rąk.

Rozciąganie po treningu jest elementem harmonijnego rozwoju całego ciała i zdecydowanie powinniśmy o nim pamiętać. Jeśli najpierw rozgrzewamy organizm, to na końcu trzeba go ochłodzić, aby nasze ciało przystąpiło do regeneracji.

Bez stretchingu po treningu, możemy nabawić się niepotrzebnych kontuzji, nasze ciało będzie obolałe, a co za tym idzie możemy zniechęcić się lub zaprzestać wykonywanie ćwiczeń fizycznych. Zatem jeśli chcemy zadbać o siebie w pełni, wykonujmy pełne treningi wraz z rozgrzewkami i odpowiednim rozciąganiem po ich zakończeniu.

14 myśli na temat “Rozciąganie po treningu

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *