Jaki plecak do biegania wybrać?

Jaki plecak do biegania wybrać?

Każdy, kto biega, wyczynowo lub rekreacyjnie prędzej czy później stanie przed koniecznością wyboru plecaka, który mógłby zabrać ze sobą w drogę.
Na co powinniśmy zwrócić uwagę kupując plecak, by być z wyboru zadowolonym nawet po przebiegnięciu najdłuższych i najtrudniejszych tras?

Wygoda

Plecak powinien być wygodny. Podobnie jak ten, który zabieramy na pieszą wędrówkę po górach. Im dłużej bowiem idziemy, tym wyraźniej będą odczuwalne wszelkie jego niedoskonałości. Nie warto oszczędzać na jakości – pożałujemy tego już po pierwszych przebiegniętych kilometrach, podczas których plecak będzie zsuwał nam się z ramion lub wprost przeciwnie, wbijał się w nie, powodując obtarcia. Najwygodniejsze są plecaki, których projekt wzorowany jest na kamizelce – bardzo dobrze przylegają do ciała, mają regulowane paski piersiowe, a przenoszony w nich bagaż nie podskakuje przy każdym kroku. Zwróćmy uwagę by tył plecaka wykonany był z przepuszczającego powietrze materiału – to niezwykle istotne, z wiecznie spoconymi plecami nie będziemy czuli się komfortowo.

Pojemność

Decydując się na zakup, zastanówmy się przez chwilę, co będziemy chcieli w nim przenieść. Przeważnie plecaki do biegania mają pojemność od 3 do 20 litrów.

Jeśli tak jak większość biegaczy, będziemy chcieli przenieść w nich wodę, napoje izotoniczne, batony energetyczne, kurtkę przeciwdeszczową, telefon z powerbankiem oraz portfel i dokumenty – zaopatrzmy się w plecak o pojemności około 10 litrów.

Jeśli natomiast biegamy nieopodal domu i nie chcemy rozstawać się telefonem i cieplejszą bluzą –  plecak 3 litrowy wystarczy nam w zupełności.

Nawadnianie

To wyjątkowo istotna kwestia, zwłaszcza podczas biegów długodystansowych organizowanych przykładowo w górach, podczas których napój musimy wziąć ze sobą, ponieważ zwyczajnie nie będzie gdzie go kupić. Plecaki dają możliwość korzystania z bukłaków lub bidonów, a niektóre z jednego i drugiego.

Bukłaki pozwalają na picie w każdej chwili podczas biegu, jednak ich wymiana i dolanie płynu zajmuje już sporo czasu. Dodatkowe trudności może nastręczać utrzymanie bukłaka w prawidłowym stanie higienicznym – zalecane jest suszenie i napełnianie jedynie wodą.

Bidony natomiast napełnia się i myje łatwo i szybko. Trudności za to mogą pojawić się podczas picia – musimy zatrzymać się by wyciągnąć bidon. Najlepszym wyborem wydaje się być plecak dostosowany do umieszczenia w nim bidonu z rurką.

Jeśli podejmiemy decyzję o wyborze plecaka, nie zapomnijmy go najpierw przymierzyć w sklepie. Wcześniej wrzućmy do środka kilka rzeczy i poruszajmy się w nim przez kilka minut, by upewnić się, że leży idealnie. Zajrzyj do partnera wpisu: SzukamLapka.pl

3 myśli na temat “Jaki plecak do biegania wybrać?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *