Jak zacząć bieganie?

Bieganie jest jedną z najprostszych czynności, którą możemy wykonywać w celu poprawienia bądź utrzymania naszej formy. Nie wymaga żadnych specjalnych umiejętności, można je uprawiać wszędzie, dodaje energii i poprawia humor. Jeśli jeszcze nie miałeś kontaktu z bieganiem – warto spróbować

Jak zacząć biegać?

Na początku potrzebne są tylko trzy rzeczy. Dobre buty, miejsce do biegania oraz duża ilość chęci i samozaparcia. Na tym etapie nie ma sensu kupować specjalnego stroju. Nie zrobi on z nas bohatera, a w wypadku, gdy bieganie jednak nam się nie spodoba, nie będziemy stratni. Najlepiej najpierw przekonać się, że bieganie jest dla nas, a dopiero później nabyć profesjonalny sprzęt. Inaczej kwestia ma się z butami, gdyż dobre obuwie pozwoli nam na uniknięcie ewentualnych kontuzji i zmniejszeniu obciążeń stawów.

Powoli do przodu

Gdy już zaczniemy biegać, musimy pamiętać że nic nie przychodzi od razu. Część osób bez problemu będzie przebiegać kilka kilometrów, podczas gdy reszta będzie „umierać” już po kilkunastu metrach. Nie warto się tym przejmować. Każdy organizm zachowuje się inaczej. Nie wolno się tym przejmować i biegać na siłę. Postępy przyjdą z czasem. Na początku warto zacząć od sekwencji przeplatania biegu z marszem, stopniowo zmniejszając czas marszu, a zwiększając biegu.

Cel

Jeden z najważniejszych elementów na początku. Warto ustalić go jak najszybciej. Celem może być schudnięcie, poprawa kondycji, cokolwiek. Mając cel, będzie dużo łatwiej nabrać motywacji i chęci do treningu.

Chęci

Najtrudniejsze jest wyjście z domu. Zwłaszcza, gdy na zewnątrz pada i wieje. Jednak po pokonaniu lenia i przekroczeniu progu, jest już z górki. Nie ma nic przyjemniejszego niż powiew wiatru na twarzy w trakcie pokonywania własnych słabości.

Plan treningowy

Dobry trening powinien charakteryzować się konkretnym, dobrze przygotowanym planem. Nie ma miejsca na chaos. Najlepiej skontaktować się z kimś doświadczonym, kto pozna nasze możliwości i poprowadzi na trudnej drodze osiągnięcia naszego celu.

4.5/5 - (ilość ocen: 2)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.