Ile kalorii spalamy na rowerku stacjonarnym

rower

Od pewnego czasu rower stacjonarny stał się elementem wyposażenia wielu polskich domów i mieszkań. Urządzenia te nie są drogie w zakupie, dlatego cieszą się sporą popularnością, zwłaszcza w sezonie zimowym, gdy jazda na tradycyjnym rowerze jest niemożliwa. Czy jednak ta forma aktywności fizycznej jest skuteczna w walce z nadmiarem tkanki tłuszczowej? Ile kalorii spalamy na rowerku stacjonarnym?

Tak naprawdę wszystko zależy od długości treningu i wielkości obciążeń. Szacuje się, że osoba ważąca około 70 kilogramów, podczas godziny wolnej jazdy na rowerze stacjonarnym może spalić 350 kcal. Żeby mieć jakiś punkt odniesienia warto porównać te wyniki z innymi formami aktywności. Okazuje się, że aby osiągnąć podobny wynik, należałoby biegać w szybkim tempie przez 20 minut, lub szybko pływać stylem klasycznym przez blisko pół godziny. Warto zauważyć, że aby spalić podobną ilość kalorii należałoby jeździć na tradycyjnym rowerze przez blisko 75 minut w tempie nie przekraczającym 15 km/h. Ostatni przykład pokazuje więc, że jazda na rowerze stacjonarnym jest wydajniejsza od poruszania się tradycyjnym jednośladem.

Statystyki pokazują, że przy szybkiej jeździe na tym urządzeniu można w ciągu godziny spalić nawet 840 kcal. To jednak nie wszystko. Istnieje możliwość osiągnięcia jeszcze lepszych rezultatów. W tym celu jednak należy połączyć jazdę na rowerze stacjonarnym z ćwiczeniami wykonywanymi w rytm muzyki. Taka forma aktywności fizycznej nazywana jest spinningiem. Prowadzona jest w klubach fitness przez wykwalifikowanych instruktorów i cieszy się coraz większą popularnością. Spinning pozwala w ciągu godziny spalić nawet 1000 kcal, dlatego jest szczególnie polecany osobom, które zamierzają zobaczyć szybkie efekty odchudzania.

Bez względu na na tempo ćwiczeń, jazda na rowerze stacjonarnym jest polecana każdemu, zwłaszcza gdy nie ma możliwości jazdy na zwykłym rowerze na świeżym powietrzu. Rower aktywuje do pracy wszystkie mięśnie i nie obciąża stawów, doskonale nadaje się więc dla osób z nadwagą.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *