Co wybrać bieganie czy rower?

Chęć dbania o własne zdrowie powoduje, że coraz więcej osób stara się wprowadzić do swojego życia aktywność fizyczną. Regularny wysiłek nie tylko pomaga pozbyć się nadmiaru tłuszczu, lecz również pozwala odreagować codzienny stres.

Należy pamiętać, że podczas ćwiczeń fizycznych w organizmie wytwarzają się tzw. hormony szczęścia, które poprawiają nasze samopoczucie i nastrój.

Obecnie największą popularnością wśród Polaków cieszą się bieganie oraz jazda na rowerze. Czy jednak obie formy ruchu są równie skuteczne i wskazane? Na co lepiej się zdecydować, rower czy bieganie?

Odpowiedź na tak postawione pytanie nie jest łatwa. Wiele bowiem zależy od charakterystyki danej osoby. Punktem wyjścia do wyboru optymalnej dyscypliny sportu powinno być określenie stanu zdrowia.

Z pewnością osoby z dużą nadwagą powinny w początkowej fazie zrzucania wagi zapomnieć o bieganiu, które mocno obciąża stawy i może prowadzić do kontuzji. Takie osoby powinny więc wybrać rower.

Z drugiej jednak strony jeśli komuś zależy na szybkim spalaniu kalorii, to szybsze efekty osiągnie biegając, niż jeżdżąc na rowerze. Istotne znaczenie przy wyborze formy aktywności może mieć także miejsce zamieszkania. Aby móc jeździć na rowerze trzeba mieć do tego odpowiednie miejsce.

Mieszkając w centrum miasta nie zawsze jest ono osiągalne. Tego problemu nie mają natomiast biegacze. Biegać można tak naprawdę wszędzie i o każdej porze. W tym wypadku przeszkodą może być jedynie brak chęci i motywacji.

Zastanawiając się nad wyborem dyscypliny sportu dla siebie należy również wziąć pod uwagę koszty zakupu sprzętu. Tutaj również przewaga jest po stronie biegania. Aby je uprawiać wystarczy bowiem kupić sportowe obuwie i dres.

Jeśli chcemy jeździć na rowerze, musimy zainwestować sporo gotówki w jego kupno.

Tak naprawdę wybór pomiędzy bieganiem, a jazdą na rowerze jest jak zastanawianie się nad wyższością świąt Bożego Narodzenia, nad świętami Wielkiej Nocy.

Obie formy ruchu są wskazane i pożądane dla każdego kto nie ma przeciwwskazań medycznych do uprawiania sportu. A jeśli ktoś nie może się zdecydować, najlepiej gdy obie dyscypliny zacznie uprawiać naprzemiennie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *